“Moja mama me rodila sa 17 godina…”

“Moja mama me rodila sa 17 godina…”

“Moja mama me rodila sa 17 godina i dala na usvajanje. Sa svojih 20 godina sam je pronašla, ali mi je ukratko rekla: „Zaboravi na mene! Moj muž je moćan čovjek, i ostavio bi me da sazna za tebe.“

Godinu dana kasnije, njen muž me pronašao i pojavio se na mom pragu. Cijeli moj svijet se preokrenuo kada mi je otkrio da je sve što mi je moja majka tada rekla bila potpuna laž.

Objasnio je da je slučajno čuo tajni razgovor između moje majke i njene majke, gdje je saznao da ima kćerku.

Kada ju je suočio s tim, moleći je da obnovi kontakt sa mnom, hladno je odbila i izjavila da sam za nju „mrtva“.

Odlučan da me pronađe, unajmio je istražitelja i na kraju me locirao. Želio je upoznati prvo dijete svoje supruge.

Istina me pogodila tako snažno da sam počela drhtati. Par trenutaka kasnije, potpuno sam se ukočila od šoka kada mi je pružio veliku kovertu. Unutra su bile fotografije njihovih dviju kćeri – mojih polusestara, za koje nisam ni znala da postoje.

Uz fotografije, stavio je i značajnu sumu novca, znajući da mi je očajnički potrebna.

Zagrlila sam ga, suze su mi tekle niz lice. Rekao mi je da, iako moja majka i dalje odbija da me vidi, uvijek sam dobrodošala da posjetim i upoznam svoje sestre.

Ono što je učinio bila je jedna od najljepših gesti koje mi je iko ikada pokazao. U tom trenutku, učinio je da osjetim što znači imati oca, iako svog nikada nisam upoznala.”

(Izvor: Brightside)

 


 

Kukuruzno brašno je pravi izvor vitamina i minerala i pozitivno utiče na naše zdravlje. Bogato je željezom koje je bitno u izgradnji hemoglobina. Ta namirnica ne samo što snižava krvni pritisak i čuva srce, već je odličan saveznik u jačanju imuniteta. Od nje se prave mnoga domaća, zdrava jela, koja su često na trpezi u svakoj kući. Možda malo nepravedno potisnut, između ostalih, i kačamak.

 

Iako ga mnogi smatraju sirotinjskom hranom i improvizacijom kada nije bilo drugih namirnica u kući, kačamak je bio i ostao jedno od najzdravijih jela i obroka.

Isključivo se po tradiciji služio na sofri (drvenom starinskom stolu sa niskim nogarama), u tepsiji ili plehu oko kog su se ukućani okupljali i zajedno objedovali. U tavu bi domaćice pripremile spržu u koju su svi ukućani umakali svoje zalogaje. Često se služio i sa kiselim mlijekom i bio je obrok koji je davao energiju bez unosa velikih kalorija.

Danas, nažalost, mnogi to jelo zamenjuju palentom praveći je na različite načine, ali se to ne može porediti jer je i postupak pravljenja ovog jela, ali i njegov sastav skroz drugačiji nego kod palente.

 

Međutim, ono što treba napomenuti jeste da su tradicionalnu grudvičasti gnjecavi zalogaji nezamislivi bez jednog sastojka koji mu daje poseban u aromu, a koji mnoge domaće zaborave da dodaju svom kačamaku. U pitanju je maslac.

Bez tog sastojka gurmani, ali i oni kojima je kačamak uža specijalnost, tvrde da to jelo nije pravo, a o zdravstvenim benefitima koje donosi da ne pričamo.